Hiszpania

Latanie w Hiszpanii to doskonały sposób na wydłużenie sezonu lotniczego na cały rok. Kiedy zimą w Polsce chmury zalegają nisko przy ziemi, a temperatura oscyluje około 0ºC, na Costa del Sol jest piękna pogoda i świeci słońce, a temperatura w grudniu i styczniu sięga 20 stopni. W Andaluzji nigdy nie ma przymrozków, więc nie musisz martwić się o poranne skrobanie zamarzniętych szyb i krawędzi natarcia. Do tego wspaniałe widoki i wiele ciekawych destynacji. Latanie łatwo połączysz z innymi pasjami – jest tu sporo pól golfowych, miejsca do pływania jachtem, jazdy motocyklem lub rowerem, a na Sierra Nevada możesz pośmigać na nartach i jeszcze w ten sam dzień zaznać kąpieli słonecznej nad brzegiem Morza Śródziemnego. Zapraszam do Andaluzji na lotniczą przygodę. 

Na tej stronie dowiesz się, jak latać samolotem ultralekkim w Hiszpanii oraz poznasz kilka ciekawych destynacji.
Wszystkie fotki na tej stronie są zrobione przeze mnie.

325

Dni słonecznych


16

Średnia temperatura w dzień zimą


6

Minimalna temperatura nocą zimą


1500

Kilometrów linii brzegowej na południu Hiszpanii


FAQ

Latanie w Hiszpanii

Poniżej kilka informacji nt. latania w Hiszpanii.

Czy w Hiszpanii można latać samolotem ultralekkim?
Tak, jest to możliwe pod warunkiem wysłania odpowiedniej deklaracji uzyskania zgody, którą wydaje lokalny Urząd Lotnictwa Cywilnego
Na ile czasu wydawana jest zgoda na loty samolotem ultralekkim w Hiszpanii?
Zgoda wydawana jest bezterminowo
Ile wcześniej trzeba wystąpić o zgodę na wykonywanie lotów w Hiszpanii?
Nie ma określonego konkretnego terminu. Zgodę musisz uzyskać przed wlotem
Jakie są ograniczenia w lataniu samolotem ultralekkim w Hiszpanii?
Nie można latać wyżej niż 3000 metrów lub przebywać na wysokości pomiędzy 3000 i 4000 metrów przez czas dłuższy niż 30 minut. Nie można wlatywać w strefy kontrolowane oraz w strefy niebezpieczne, ograniczone i zakazane. Loty mogą się odbywać tylko w dzień na zasadach VFR. Nie można wykonywać lotów komercyjnych. Istnieje możliwość zwolnienia z części wskazanych zakazów, odbywa się to na specjalny wniosek zainteresowanego

Follow me

Na Costa del Sol jestem od października do końca maja. Możesz u mnie wynająć samolot, możesz polatać ze mną tak, aby nabrać doświadczenia i w przyszłości latać tu samodzielnie. Organizuję loty wzdłuż wybrzeża Costa del Sol, Costa Blanca i do takich destynacji jak: Grenada, Gibraltar, Alicante czy Majorka. Nauczę Cię podstawowej korespondencji radiowej w języku hiszpańskim oraz przeszkolę na typ Topaz z autopilotem i zmiennym skokiem śmigła. Mogę dla Ciebie zorganizować również inne atrakcje takie jak: jazda motocyklami, rejs jachtem, gra w golfa lub lot helikopterem. Doradzę w zakresie wynajmu/zakupu apartamentu.


Travel tips

Majorka

Oh, ah - Jak tu pięknie

Wyprawa na Majorkę

Lecąc na Majorkę, zatrzymałem się w Muchamiel, skąd bezpośrednio udałem się na wyspę, mijając po drodze Ibizę. Po wylądowaniu na lotnisku Son Bonet, kolejką dojechałem do centrum Palmy, a stamtąd autobusem do Portu de Palma, gdzie czekał na mnie jacht. Spędziłem 7 dni, zawijając od portu do portu, odwiedzając niemal bezludną wyspę Cabrera i niewielką, ale uroczą Minorkę. Odkryłem wspaniałe miejsca, które nie figurują w żadnych przewodnikach turystycznych. Zachwyciła mnie lazurowa woda, zachody słońca widziane z morza, ciekawa infrastruktura oraz lokalne jedzenie. Majorka to nie tylko piękne krajobrazy, ale także bogata kultura i smaczne jedzenie, które sprawiły, że zakochałem się w tej wyspie jeszcze bardziej. Rejs jachtem wokół Majorki to przygoda, którą każdy powinien przeżyć przynajmniej raz w życiu.

Ceny

Gibrltar

Tu kończy się Europa

Wyprawa na Gibraltar

Chcesz na chwilę przenieść się do Wielkiej Brytanii? Zapraszam na Gibraltar, gdzie kończy się południowa część Europy i gołym okiem zobaczysz Afrykę. Cały lot trwa około 2,5 godziny łącznie w obie strony. Po drodze mijamy Malagę i najbogatszą, zachodnią część Costa del Sol z portami pełnymi pięknych jachtów. Lot odbywa się nisko nad morzem, aby można było dostrzec piękne plaże, przejrzystą wodę i wspaniałe wille. Przy linii brzegowej piętrzą się wysokie góry, dając schronienie przed ewentualnym wiatrem. Lotnisko na Gibraltarze jest częściowo na sztucznym nasypie, a lądowanie wymaga zamknięcia drogi, która przebiega przez środek lotniska. Low overflight, nie niżej niż 500 ft, jest za darmo. Lądowanie kosztuje 300 funtów. Co wybierasz?

Lot zapoznawczy Costa del Sol

500zł lub 110eur

40 minut lotu nad Costa del Sol

1 godzina lotu

790zł lub 170eur

W cenie paliwo, pilot bezpieczeństwa

pakiet 5 godzin lotu

3500zł lub750eur

W cenie paliwo, pilot bezpieczeńśtwa

Pakiet 10 godzin lotu

6440zł lub 1400eur

W cenie paliwo i pilot bezpieczeństwa

Gibraltar

1850zł lub 400eur

Lot do Gibraltaru i low pas nad lotniskiem.

Majorka

6900zł lub 1500eur

Lot na Majorkę - 10 godzin lotu w obie strony w cenie opłaty za lądowanie

Alicante

4140zł lub 900eur

Lot na lotnisko Muchamiel przy Alicante 6 godzin lotu.

Topaz - type rating

5000zł lub 1090eur

5 godzin lotów, starty lądowania, obsługa autopilota i zmiennego skoku śmigła, Obsługa glass cockpit. 2 godziny szkolenia teoretycznego

1 Jak uzyskać zgodę na loty w Hiszpanii samolotem ultralekkim?

Zgoda na lot w Hiszpanii wydawana jest przez tamtejszy Urząd Lotnictwa Cywilnego - AESA Agencia Estatal de Seguridad Aérea.
Wniosek dostępny jest na stronie i musisz złożyć przed wlotem do Hiszpanii. Sam wniosek nie jest trudny do wypełnienia, złożyć go możesz wysyłając zwykłego maila, a proces jest bezpłatny. Do wniosku musisz dołączyć następujące dokumenty:
  • Orzeczenie lotniczo-lekarskie klasy 2 lub LAPL,
  • Świadectwo kwalifikacji, (UWAGA: LICENCJA PPL A NAWET CPL NIE WYSTARCZY)
  • Certyfikat zdatności do lotu lub zgodę na loty.
Dodatkowo na pokładzie samolotu musisz mieć ze sobą:
  • Certyfikat rejestracji statku powietrznego,
  • Polisę OC,
  • Licencję lub świadectwo kwalifikacji,
  • Orzeczenie lotniczo-lekarskie,
  • Książkę lotów statku powietrznego,
  • Pozwolenie radiowe dla samolotu,
  • Instrukcję samolotu,
  • Plan lotu jeśli był wymagany dla trasy,
  • Aktualne mapy lotnicze dla planowanej trasy,
  • Listę procedur i sygnałów dla przechwytującego i przechwyconego samolotu,
  • Zgodę właściciela na możliwość latania jego samolotem, jeśli nie latasz swoim samolotem,
  • Możliwość dostępu do bezpieczników w locie,
  • Kopię zgody na loty w hiszpańskiej przestrzeni powietrznej wydanej przez hiszpański Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Sam proces uzyskania zgody jest bardzo szybki. Urzędnik odpowiedział następnego dnia po wysłaniu wniosku, dopytał o pewne niejasności i po kilku dniach miałem już zgodę.

2 Ograniczenia operacyjne dla samolotów ultralekkich w Hiszpanii?

Samoloty ultralekkie w Hiszpanii nie mogą:
  • Latać w przestrzeni kontrolowanej,
  • Latać wyżej niż 3000 metrów lub nie wyżej niż 4000 metrów przez nie więcej niż 30 minut,
  • Latać w przestrzeni ograniczonej, zakazanej lub niebezpiecznej,
  • Latać w nocy,
  • Latać IFR,
  • Latać komercyjnie.
Samoloty ultralekkie nie mogą wlatywać w przestrzeń kontrolowaną, co uważam za największe ograniczenie. Poza tym nie można wlatywać w przestrzeń ograniczoną, niebezpieczną i zakazaną. Dlaczego latanie poza strefami kontrolowanymi to duże ograniczenie? W Hiszpanii jest kilka bardzo dużych lotnisk, które mają wokół siebie bardzo rozległe TMA z dolną granicą zaczynającą się od 2000ft. Oznacza to, że chcąc lecieć legalnie musisz czołgać się przy ziemi lub nisko nad morzem. Dodatkowo CTR takich lotnisk jak Malaga, Alicante, Barcelona wykracza sporo w głąb morza. Chcąc latać legalnie musisz wylecieć dość głęboko w morze aby te strefy ominąć. „Kolega kolegi” słyszał o sytuacji kiedy sam kontroler zaprosił i przepuścił ultralighta przez CTR sporego lotniska. Wcześniej tylko zapytał czy ma radio z spermacją 8,33 mHz, a po uzyskaniu potwierdzenia od pilota pokierował go tak, aby przeleciał przez środek pasa specjalnym korytarzem VFR – większość lotnisk posiada takie korytarze. Lecąc przez CTR i przecinając pas zyskujesz bezpieczeństwo bo nie trzeba wychodzić jednosilnikowym samolotem w morze i teoretycznie zyskujesz czas, bo trasa jest krótsza, ale tylko teoretycznie. W takim korytarzu możesz spędzić dodatkowe 20 minut krążąc w punkcie oczekiwania i czekając aż wszystkie duże samoloty wylądują lub wystartują. Zapewne minusem jest brak możliwości przelotu z Hiszpanii do Afryki, bo wcześniej powinieneś przejść odprawę na w porcie lotniczym, niestety żaden nie może wpuścić ultralighta. I to tyle z minusów, reszta to same plusy.

3 Jak sprawdzić dostępność przestrzeni powietrznej w Hiszpanii?

Aktualnie wykorzystywane strefy możesz sprawdzić na stronie https://insignia.enaire.es/

4 Gdzie sprawdzić lotniczą prognozę pogody, TAF, METAR, SIGMET dla Hiszpanii??

Serwis pogodowy dla pilotów latających w Hiszpanii dostępny jest na stronie https://ama.aemet.es/inicio Nowi użytkownicy muszą założyć konto, proces jest jednak automatyczny i bezpłatny. Serwis udostępnia takie produkty jak TAF, METAR, AIRMET, SIGMET, Mapy pogodowe dla różnych poziomów. Oczywiście możesz korzystać również z innych źródeł: Widny, zapytanie w gogle, czy informacje pogodowe w SkyDeamon..

5 Jak złożyć plan lotu w Hiszpanii?

Plan lotu w Hiszpanii możesz złożyć na co najmniej 4 sposoby:
  1. Za pomocą aplikacji SkyDeamon – dla mnie najprościej, zawsze działa, niestety ten sposób wiąże się z kosztami, bo każdy użytkownik może zgłosić tylko 20 planów lotu bezpłatnie.
  2. Za pomocą Hiszpańskiej aplikacji Icaro XXI dostępnej nastronie. Aby otrzymać dostęp do aplikacji trzeba wcześniej aplikować o przydzielenie konta. Proces jest bezpłatny ale może potrwać kilka dni. System ma również swoją aplikację na telefon.
  3. Dzwoniąc do polskiego biura odpraw załóg pod nr +48 22 574 71 73. Składasz plan lotu w polskim biurze a oni go wysyłają tam gdzie trzeba. Sprawdziłem na terenie prawie całej Europy i działa.
  4. Dzwoniąc do ARO wybranego lotniska w Hiszpanii, w pobliżu którego odbywa się lot. I tu głównym problemem jest pozyskanie odpowiedniego numeru telefonu. Tu klika numerów: ARO Malaga +34 952 04 88 83; ; ARO Granada +34 24 52 81; ; ARO Alicante +34 966 91 91 01;

Jak wygląda latanie w Hiszpanii?

W Hiszpanii lata się głównie wzdłuż wybrzeża. To z kilku powodów:
  1. Piękne widoki – Costa Blanca: jasne piaski i lazurowa czysta woda, piękne porty, ciekawa architektura, domy budowane na klifach. Costa del Sol: Połączenie wysokich gór i morza, szalona infrastruktura, autostrady przecinające góry, sady oliwne na każdym pagórku, piękne porty, słońce, słońce, słońce.
  2. Większość populacji zamieszkuje na obrzeżach/wybrzeżach Hiszpanii, a centrum kraju poza kilkoma wyjątkami jest wyludnione i znajdują się tam pustynie. W centrum nie ma turystów, nie ma małych lotnisk, kawiarni, restauracji czy hoteli. Są za to wysokie góry, które przy wiatrach znad oceanu trudno pokonać w komfortowych warunkach. Zupełnie inaczej jest w miejscowościach nadmorskich – turystyka napędza biznes i wszystko zorganizowane jest tak, abyś mile spędził czas i zostawił trochę grosza.
  3. Nad morzem nie ma turbulencji – tak to prawda i szczególnie odczułem to nad Costa de Sol latając w pobliżu masywnego pasma górskiego Peniberico. Moje lotnisko Velez-Malaga z 3 stron otoczone jest górami i wiatr powyżej 10kt dawał po sobie znać w postaci lekkich turbulencji. Po 3 minutach od startu byłem nad morzem, wiatr się wzmagał ale wszelkie turbulencje znikały.
W Hiszpanii loty trasowe warto wykonywać z planem lotu. Nawet jeśli lecisz w przestrzeni niekontrolowanej to możesz spodziewać się „upomnienia” ze strony informatora powietrznego za brak planu lotu. Raz kontroler wymusił na mnie złożenie planu lotu z powietrza pomimo tego, że leciałem w przestrzeni niekontrolowanej z lotniska do lotniska niekontrolowanego i na dobrą sprawę nawet mogłem mieć wyłączone radio. Potraktowałem to jednak jako uprzejmość z jego strony i grzecznie podałem wszystkie dane, podziękowałem a po zakończeniu lotu zamknąłem plan.

Częstotliwości radiowe w przestrzeni klasy G są dość trudne do ustalenia. Niestety Hiszpania to jedyny kraj w Europie gdzie częstotliwości wskazane w SkyDeamon nie odzwierciedlają rzeczywistości. W większości krajów mamy działający FIS dla danego obszaru z przydzieloną częstotliwością radiową, którą z łatwością znajdziemy w SkyDeamon. W Hiszpanii jest inaczej. Zauważyłem, że FIS jako wydzielona komórka nie istnieje, a jego rolę przejmuje kontrola zbliżania Approach i na tej częstotliwości musimy nadawać. Czasami jest ciężko przebić się z komunikatem tak, aby wstrzelić się pomiędzy komendy wydawane dużym samolotom podchodzącym do ruchliwych lotnisk. Dodatkowo ukształtowanie terenu nie pomaga, bo lecąc nisko nasz sygnał radiowy jest osłonięty przez góry i możemy słyszeć inne samoloty ale nie słyszymy informatora. Jak ustalić częstotliwości - najlepiej pytać lokalnych pilotów.





Używamy plików cookies
Preferencje plików cookie
Poniżej możesz znaleźć informacje o celach, do których my i nasi partnerzy używamy plików cookie i przetwarzamy dane. Możesz skorzystać z preferencji dotyczących przetwarzania i/lub poznać szczegóły na stronach internetowych naszych partnerów.
Analityczne pliki cookie Wyłącz wszystkie
Funkcjonalne pliki cookie
Inne pliki cookie
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Dowiedz się więcej o naszej polityce plików cookie.
Akceptuj wszystkie Odrzuć wszystkie Zmień preferencje
Cookies